Polecamy
Komunikat na okres: 16-20.04.2024

Reklama - zainwestuj w domeny medyczne (link)

 

Prognoza pylenia

Nadal średnie / wysokie stężenie pyłku brzozy.

Pyli też dąb, platan (w miastach), pylenie rozpoczynają świerki i sosny. W bardzo niskim stężeniu pojawił się już pyłek traw.

 

Jeśli 31 marca i/lub 1 kwietnia miałaś/eś wodnisty katar, kichanie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, a w/w objawy nasilały się w czasie spaceru / pobytu poza domem - jest bardzo prawdopodobne, że jesteś uczulona/y na alergeny pyłku brzozy. 

 Sprawdzaj aktualne komunikaty w aplikacjach APSIK i MomesterNasal

Sprawdzajcie regularnie aplikacje dla alergików z aktualizowanymi na bieżąco prognozami - adresy poniżej. 

komunikaty regionalne - aplikacje: 

 

APSIK i MomesterNasal 

oraz serwisy www:

www.momesternasal.pl 

 

Dane z poprzednich lat

Ekstremalnie wysokie stężenia pyłku brzozy w 2022r

zobacz wykresy i tabele (link do publikacji)

najbliższym czasie największe zagrożenie dla osób uczulonych stanowić będą alergeny wewnątrzdomowe; roztocze kPoczurzu

domowego, alergeny pochodzenia zwierzęcego oraz grzybów mikroskopowych wewnątrzdomowych.

07.05.2022

Alergiczne ABC.  maj 2022

dr n. med. Piotr Rapiejko wywiad w Radiu Supernova

posłuchaj (link)

Prezes OBAS dr Piotr Rapiejko odznaczony Medalem “Zasłużony w rozwoju alergologii” 

W dniu 17 września 2021 roku podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego dr Piotr Rapiejko - Prezes Zarządu Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych został odznaczony Medalem Zasłuzony dla rozwoju alergologii

 

W 2023 roku szczegółowe komunikaty pyłkowe dla 9 regionów kraju dostęnpe są w poniższych serwisach www / aplikacjach:

Nowa aparatura pomiarowa

Nowe aparaty VPPS 2010 firmy Lanzoni pozwalają na pomiary w dowolnym miejscu; w lesie, na łące, przed domem czy blokiem. Dotychczas pomiary prowadzone były prawie wyłącznie za pomocą stacjonarnych aparatów zamontowanych na dachach wysokich budynków w dużych miastach, aby pomiary były odzwierciedleniem narażenia na pyłek w całej aglomeracji. Prowadziliśmy pomiary w górach (m.in. na Kasprowym Wierchu), na lodowcu Kitzsteinhorn i w jaskini Feichtnerschachthohlejaskiniach w Austrii, na budynkach torpedowni na Zatoce Gdańskiej, na molo w Sopocie, na wyspach Wielkich Jezior Mazurskich. Teraz jest to znacznie prostsze, z nowoczesnym sprzętem dojedziemy prawie wszędzie, nawet w środek podmokłego lasu olszynowego. zobacz zdjęcia aparatów VPPS 2010

 

Wykład dra Piotra Rapiejko nt.: "Monitoring stężenia pyłku roślin - 25 lat sieci punktów pomiarowych w Polsce" wygłoszony na VI Konferencji im. gen. bryg. dr. hab. n. med. Wojciecha Lubińskiego ,,Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie DUM SPIRO SPERO, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, 21 kwietnia 2016 r.

Biały puch unoszący się w maju w powietrzu w pobliżu topól to nasiona (i fragmenty gniazd nasiennych) topoli. Nie ma on własciwości uczulających.

Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych (Allergen Research Center) był współorganizatorem 5th European Symposium of Aerobiology. Poniżej link do strony tego wydarzenia naukowego  http://www.5esa.cm-uj.krakow.pl/organizers.html

Różnicowanie alergicznego nieżytu nosa od przeziębienia (katar infekcyjny)
Charakterystyczne objawy przeziębienia:
wodnisty katar tak – w alergicznym nieżycie również TAK
zatkany nos tak – w alergicznym nieżycie również TAK
kichanie tak – w alergicznym nieżycie również TAK (salwami)
świąd nosa nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
świąd oczu nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
gorączka tak – w alergicznym nieżycie nosa NIE
uogólnione bóle mięśniowe możliwe – w alergicznym nieżycie nosa NIE
ból gardła tak– w alergicznym nieżycie nosa NIE
objawy zależne od pogody nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
objawy zależne od miejsca pobytu nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
poprawa po lekach przeciwhistaminowych nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
poprawa po kroplach do nosa tak – w alergicznym nieżycie również TAK
czas trwania 3–14 dni – w alergicznym nieżycie nosa tygodnie lub miesiące

opr. dr n. med. Piotr Rapiejko specjalista otolaryngolog

Nowy skład Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. W dniu 17 września 2021 wybrano nowe władze PTA na kadencję 2021-2024.

Zarząd Główny:

Prof. Maciej Kupczyk – Prezydent

Prof. Radosław Gawlik - Prezydent Elekt PTA

Prof. Marek Kulus - Prezydent PTA kadencji 2019-2021

Członkowie Zarządu Głównego PTA
Prof. Zbigniew Bartuzi
Dr hab. Marta Chełmińska
Prof. Ewa Czarnobilska
Prof. Magdalena Czarnecka-Operacz
Dr Piotr Dąbrowiecki
Prof. Piotr Kuna
Dr Izabela Kupryś-Lipińska
Prof. Jerzy Kruszewski
Prof. Marcin Moniuszko
Prof. Marek Niedoszytko
Dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka
Dr Piotr Rapiejko
Prof. Bolesław Samoliński

Wakacje alergika

Osoby uczulone na alergeny pyłku roślin powinny w miarę możliwości wybierać na miejsce wakacyjnego wypoczynku regiony w których pylenie uczulającej rośliny już się zakończyło lub jeszcze nie rozpoczęło (dlatego warto korzystać z kalendarza pylenia roślin dla 4 regionów klimatycznych Polski oraz aplikacji z aktualnymi komunikatami). Zwykle bezpieczne są morskie plaże (przy wietrze wiejącym od strony morza) oraz wysokie partie gór. 

Oral Allergy Syndrom - Czy wiesz, że u co trzeciej osoby uczulonej na alergeny pyłku brzozy poza klasycznymi objawami kataru, kichania, swiądu i zatkania nosa występują również objawy swędzenia warg, języka i błony śluzowej jamy ustnej po spożyciu surowych jabłek.

Charakterystyczne jest to, że osoby te dobrze tolerują termicznie przetworzone jabłka, np. w formie szarlotki lub pasteryzowanego soku. Zarówno w ziarnach pyłku brzozy jak i w surowym jabłku występuje ten sam alergen. Pod wpływem obróbki cieplnej ulega on uszkodzeniu i zmieniają się jego właciwosci immunologiczne, stąd dobra tolerancja pieczonych jabłek lub pasteryzowanego soku.

Wiecej o alergiach krzyżowych przeczytaj na http://www.alergen.info.pl/Alergeny/Krzyzowosc_alergenow

Jeśli zapowiadają się opady deszczu, szczególnie intensywne, a Ty jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin - zaplanuj spacer. To najlepszy okres. W czasie opadów deszczu (długotrwałych lub intensywnych) powietrze jest wolne od pyłku roślin. Ponownie pyłek pojawi się w powietrzu gdy pylniki kwiatostanów roślin zostaną osuszone przez wiatr i/lub słoneczne promienie. Chorzy często mówią "lubię zapach mokrych chodników". To zrozumiałe, deszcz spłukał pyłek i inne zanieczyszczenia z powietrza. Ale uwaga, po krótkotrwałym deszczu stężenie alergenów w powietrzu może być wyższe niż przed opadami, a mgła zawierająca alergeny jakie wydostały się poza ziarna pyłku może być bardzo groźna dla alergików. Przedostaje się do dolnych dróg oddechowych i może wywoływać duszność i kaszel. Niebezpieczny dla alergików może być również okres tuż przed burzą.

W czasie intensywnego pylenia (szczególnie drzew: sosny, świerku, brzozy, olszy) na parapetach i karoseriach samochodów pyłek roślin może być widoczny w formie żółtego osadu oraz po krótkotrwałych opadach deszczu na brzegach kałuż.

Czy wiesz, że alergicy poza stosowniem zaleconych przez lekarza leków powinni również starać się ograniczyć kontakt z uczulającym alergenem. W okresie pylenia uczulającej rośliny, po powrocie do domu należy umyć twarz i ręce oraz przepłukać wnętrze nosa izotonicznym (0,9%) roztowrem wody morskiej lub solą fizjologiczną. Płukanie nosa 0,9% roztworem NaCl może być również przydatne w okresach zwiększonej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza. 

aktualizacja 02.05.2019

Ważne dla uczulonych na alergeny roztoczy kurzu domowego i alergeny zwierząt.

Czy wiesz, że alergeny są rozpuszczalne w wodzie. Wystarczy, że poduszkę, kołdrę lub koc wypierzesz lub nawet tylko namoczysz w wodzie, a zdeponowane w niej alergeny rozpuszczą się w wodzie.

Powtarzając tą czynność raz na miesiąc, ograniczysz kontakt z alergenami roztoczy. Pamiętaj, przed praniem sprawdź na metce czy poduszka lub kołdra może być prana w wodzie.

aktualizacja 29.09.2018

Czy wiesz, że nie zawsze w mediach dostępne były komunikaty dla alergików?

Jest 1 czerwca 1986, piękna, słoneczna niedziela. Trwają festyny z okazji Dnia Dziecka, szczęśliwe rodziny spędzają wolny dzień na spacerach. W południe łódzka rozgłosnia Polskiego Radia nadaje komunikat wzywający dzieci do pozostania w domach z uwagi na stwierdzony 3 stopień skarżenia siarką. Instytut Medycyny Pracy w Łodzi wysyła ekipę w celu dokonania pomiarów w okolicy Bełchatowa, gdzie stwierdzono najwięcej żółtego pyłu osadzonego na brzegach kałuż po krótkotrwałym deszczu. W owym czasie każdy członek Studenckiego Koła Naukowego WAM przy Poradni Alergologicznej wiedział, że to najprawdopodobniej ziarna pyłku sosny. Prosta analiza mikroskopowa pyłu z brzegu kałuży potwierdziła przypuszczenie studentów medycyny - 98% ziarna pyłku sosny, 2% ziarna pyłku swierku. Rozgłosnia łódzka Polskiego Radia stanęła na wysokosci zadania po naszym telefonie odwołali apel o rezygnację z zabawy na wolnym powietrzu.

Dziś z perspektywy czasu nie mamy żalu do dziennikarzy. Wykazali się czujnością, wszak było to 35 dni po awarii w Czarnobylu.

My wtedy już wiedzieliśmy - wyniki pomiarów aerobiologicznych muszą być wykonywane w sieci punktów pomiarowych w całym kraju, a wyniki prezentowane w mediach. Tak powstała myśl o powołaniu do życia Ośrodka Badania Alergenów Środkowiskowych. www.obas.pl

Dziś problem nie jest brak dostępu do informacji, ale wiedza które z dostępnych w internecie prognoz (komunikatów) są rzetelne, oparte na wynikach prowadzonych w Polsce pomiarów. Pragniemy ostrzec przed komunikatami, które nie są podpisane (przez krajowe instutucje). Część komunikatów dostępnych w internecie jest przygotowywanych na podstawie danych z poprzednich lat, zawartych w kalendarzach pylenia roślin. Takie komunikaty mogą wprowadzać w błąd. Różnice w terminach rozpoczęcia, szczytu i zakończenia sezonu pylenia (szczególnie drzew) mogą dochodzić w poszczególnych latach do 14-45 dni. Korzystajcie z tylko z autoryzowanych (przez krajowe instutucje) komunikatów pylenia. Sprawdź kto dostarcza dane i kto odpowiada za komunikaty z których korzystasz. Komunikaty w serwisach zagranicznych firm opracowujących prognozy pogody również nie odzwiercedlają narażenia na alergeny w Polsce. Żaden z zagranicznych serwisów pogodowych nie posiada dostępu do kompletnych danych z punktów pomiarowych z Polski (jak powstają ich prognozy pylenia??).